SPRAWY O ROZWÓD TORUŃ

Jeśli chciałbyś wiedzieć jak wygląda postępowanie sądowe w sprawie o rozwód, zapoznaj się z poniższymi informacjami. 

Sąd przyjmie sprawę do rozpoznania, jeśli jedno z małżonków złoży w sądzie pozew o rozwód i pozew ten będzie sporządzony prawidłowo, bez braków formalnych, a ponadto wniesiona zostanie opłata w wysokości 600 zł. Pozew taki inicjuje postępowanie. A zatem po jego złożeniu sprawa rozwodowa rozpoczyna się. Sąd będzie ustalał, czy doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Gdy pozew jest wniesiony przedwcześnie, sąd może zawiesić postępowanie w sprawie lub nawet oddalić powództwo. Tak więc już na etapie planowania wniesienia pozwu o rozwód ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do sprawy o rozwód. Ewentualne zaniedbania lub niewiedza mogą spowodować wymierne i nieodwracalne skutki, które przesądzą o wyniku sprawy. 

Po zarejestrowaniu sprawy tj. nadaniu jej sygnatury i przydzieleniu jej jednemu z sędziów, sąd wyznaczy pierwszy termin rozprawy. 

Czas oczekiwania na taki termin jest różny w zależności od tego, w jak dużej miejscowości sąd się znajduje. W mniejszych miastach okres oczekiwania jest krótszy. Przykładowo dla Sądu Okręgowego w Toruniu przeciętny czas oczekiwania na rozprawę rozwodową wynosi około 2 - 3 miesięcy. Choć zależy to także od tego, z jakim przewidywanym przebiegiem sprawy mamy do czynienia, a wynika to z informacji zamieszczonych w pozwie. 

Na termin rozprawy powinni stawić się oboje małżonkowie, by sąd mógł uzyskać informacje, jakie jest stanowisko stron i ocenić kierunek postępowania. Na rozprawę strona może się nie stawić, jeśli z jakichś przyczyn nie może być obecna a jest reprezentowana przez adwokata, ponieważ może on uczestniczyć w rozprawie zastępując stronę i przedstawiając jej stanowisko oraz formułując odpowiednie wnioski. Występowanie pełnomocnika w postępowaniu rozwodowym ułatwia jego przebieg także dlatego, że to do pełnomocnika sąd wysyła wszelką korespondencję dotyczącą sprawy. Sprawuje on więc pieczę nad przebiegiem sprawy, pilnuje także, by terminy wyznaczane przez sąd były zachowane, szczególnie jeśli chodzi o terminy zakreślane na wniesienie wniosków dowodowych. 

Po pierwszej rozprawie każda ze stron dowiaduje się jakie jest stanowisko strony przeciwnej, a tym samym, czego można spodziewać się na dalszym etapie postępowania. 

W dalszym toku postępowania sąd przeprowadza postępowanie dowodowe tj. przesłuchuje świadków, przeprowadza dowody z dokumentów, może dopuszczać dowody z opinii np. Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego. Od przebiegu postępowania dowodowego i jego wyników zależy końcowy  werdykt w postaci wyroku, jaki zapadnie w sprawie, orzekającego rozwód bądź oddalającego powództwo. 

Od wyroku przysługuje odwołanie w postaci apelacji do Sądu Apelacyjnego nadrzędnego nad sądem I instancji. Apelacja taka także podlega opłacie w wysokości 600 zł. Sąd II instancji weryfikuje, czy w sprawie nie doszło do naruszeń prawa bądź procedury w toku trwania procesu. Rozprawa odwoławcza trwa zazwyczaj nie dłużej niż godzinę, często znacznie krócej. Sprawę analizuje trzech sędziów, po czym zapada ostateczny wyrok w sprawie, od którego nie ma już odwołania. Jeżeli w I instancji nie korzystałeś z pomocy prawnika to w postępowaniu przed sądem II instancji stanowczo powinieneś takiej pomocy zasięgnąć. W sądach apelacyjnych zasiadają najlepsi merytorycznie sędziowie, obowiązuje tam wysoka kultura prawna i osobista oraz wysoki poziom wiedzy, szczególnie jeśli chodzi o dotychczasowe orzecznictwo dotyczące konkretnego zagadnienia. Występowanie przed sądem II instancji samodzielnie jest wysoce ryzykowne i nieodpowiedzialne. Na tym etapie sąd nie przeprowadza już w zasadzie postępowania dowodowego a jedynie dokonuje analizy zarzutów podniesionych w apelacji i poczynionych w tym zakresie ustaleń sądu I instancji. Stąd też samodzielnie nie będziesz w stanie wykorzystać dość rygorystycznie ograniczonych możliwości jakie ma strona w postępowaniu w II instancji. Zastanów się więc dwa razy i weź pod uwagę fakt, że większość osób, które zdecydowały się samodzielnie występować przed sądem ponoszą tego negatywne konsekwencje. Wyrok II instancji kończy sprawę definitywnie.

PROBLEMY ZWIĄZANE Z ROZWODEM


Jeżeli Twoja sprawa jest już w toku, z jakichś względów nietypowa lub napotkała na przeszkody i nie jesteś w stanie samodzielnie sobie poradzić z ich rozwiązaniem, możesz zwrócić się o pomoc do eksperta w tej dziedzinie. Z całą pewnością takim ekspertem jest adwokat, który w tych sprawach występuje przed sądami już od wielu lat. W sprawach rodzinnych to właśnie adwokaci wiodą prym i mają największe doświadczenie. Radcy prawni uzyskali uprawnienia do występowania w tych sprawach znacznie później. Zawód radcy prawnego jest znacznie "młodszy" i nie ma takiego dorobku, ani chwalebnej historii jak adwokatura. 

O jakich problemach mowa? Mogą to być następujące sytuacje:

- postępowanie zostało zawieszone na skutek tego, że nie zostały uzupełnione braki formalne w złożonym pozwie;
- proces nie może ruszyć z uwagi na niemożność doręczenia odpisu pozwu pozwanemu;
- nie można ustalić adresu do doręczeń pozwanego;
- sąd w Polsce nie chce rozpoznać sprawy twierdząc, że właściwym jest sąd za granicą;
- nie jesteś w stanie ponieść kosztów opłaty sądowej od pozwu;
- sąd wzywa do uzupełnienia pozwu lub zajęcia stanowiska i nie wiesz co dalej zrobić;
- sprawa jest w toku, ale czujesz, że dalej jednak nie poradzisz sobie samodzielnie w trakcie rozprawy sądowej;
- sprawa jest w toku, ale Twoim zdaniem sędzia nie jest obiektywny - jest przychylny drugiej stronie;
- sprawa jest w toku, ale stoi w miejscu od miesięcy;
- nie rozumiesz treści pism kierowanych do Ciebie przez sąd;
- sąd wydał wyrok, ale czujesz rozczarowanie lub pokrzywdzony i chcesz koniecznie ten wyrok zaskarżyć ale nie wiesz co dalej robić;
- sprawa trafiła na skutek apelacji do Sądu Apelacyjnego i na tym etapie jednak stwierdzasz, że nie dasz rady.

Wszystkie te i wszelkie inne problemy jesteśmy w stanie rozwiązać i pomóc, by sprawa nabrała właściwego biegu. Choć zdarza się też, że nasi klienci inaczej wyobrażali sobie postępowanie przed sądem, mają swój pogląd i swoje przekonania i z tego tytułu sprawa nie idzie, tak jak powinna. Brak wiedzy i niewłaściwe  postępowanie, także może powodować problemy i stać się przeszkodą w rozpoznaniu sprawy. Tu też pełnimy ważną rolę, bowiem wszystko wyjaśniamy i naprowadzamy na właściwe tory.

Nie wiesz od czego zacząć? Potrzebujesz pomocy?

Służymy radą od samego początku. Możemy zająć się sprawą kompleksowo i skutecznie.

Specjalizujemy się w bardzo trudnych postępowaniach rozwodowych. Przez lata pozyskaliśmy doświadczenie, które może być cenne także w Twojej sprawie.

Sebastian Kamiński

adwokat z Kancelarii Adwokackiej Nasz Prawnik
tel. 605 368 905

Jeżeli masz pytania, ale wahasz się, czy się skontaktować z prawnikiem, zapraszam do kontaktu. Wstępna wizyta nie wiąże się z jakimś nadzwyczaj dużym kosztem, a nawet może być bezpłatna.

Kontakt z nami

Skontaktuj się z nami. Wspólnie omówimy problem i pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję. Kontakt mailowy jest możliwy przez 24h/dobę 7 dni w tygodniu.

Adres:

Panny Marii 3/5
87-100 Toruń

Numery telefonów:

+48 605 368 905

Nasze serwisy:

logo porady prawne
logo mecenasi
logo Prawnik we Wspólnocie
logo Liderzy Prawa